Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek v Domažlickém deníku, o našem startu na MČR v silovém trojboji

18. 3. 2008

Čtyři rekordy a mistrovský titul Jana Šlajse

 

Domažlický rodák se nominoval na evropský šampionát v silovém trojboji, který u nás proběhne v květnu.

 

Karel Fait:

    Dva domažličtí rodáci, Jan Šlajs a Tomáš Kaas, reprezentující Normu Žatec se představili na nedávném českém šampionátu v silovém trojboji federace GPC, který hostila sportovní hala v trutnově.

    Zatímco prvně jmenovaný ve své kategorii juniorů do 140 kg jasně dominoval, pro Kaase skončil šampionát vzhledem k obnovení nedávného zranění zad velkým sklamáním.

    Jan Šlajs neměl v úvodní disciplýně, dřepu, konkurenci. V něm druhým pokusem dosáhl výkonu 240 kg. Ve třetím pokusu díky technické chybě bohužel nezvládl 250 kg. To však neměnilo nic na faktu, že v jeho kategorii juniorů stačilo 240 kg na stanovení nového českého rekordu.

    Ve druhé disciplíně benchpressu se Šlaj trápil. První pokus na 170 kg mu nebyl uznán, ve druhém jej naopak potrvdil, navíc do třetice vytlačil činku o deset kilo těžší, tedy 180 kg vážící, což znamenalo další rekord.

    V závěrečné a jeho nejslabší disciplíně, mrtvém tahu, nejprve zvládl základ 220 kg, následně ve druhém pokusu dal o dvacet kilo více, aby v závěrečném třetím pokusu nečekaně lehce zvedl činku o váze 255 kg.

    ,,Jsem sám překvapený, jak lehce jsem tak těžkouváhu zvedl. Škoda jen, že jsem si nepřidal ještě o 5 kg více", okomentoval výkon ve své nejslabší disciplíně Šlajs, který dohromady nazvedal 675 kg a nejenže počtvrté vylepšil rekord v kategorii juniorů do 140 kg, ale zároveň se nominoval na evropský šampionát, který v květnu hostí Česká republika.

    V Trutnově startoval rovněž trenér úspěšného borce a jeho sparingpartner zároveň, o rok starší Tomáš Kaas. Ten zároveň byl v kategorii do 125 kg jasným favoritem na prvenství, zajištující účast na Evropě.

    ,,Bohužel přípravu na český šampionát mi zkomplikovalo zranení zad tři týdny před soutěží. V úvodním pokusu při dřepu jsem si však přesto věřil, jelikož při tréninku jsem již dokázal překonat magickou hranici 300 kg. Základním pokusem jsem chtěl dát 280 kg, ale kvůli nervozitě i následnému obnovení zranění se mi to nepodařilo," vrací se k neúspěšnému vystoupení v Trutnově třiadvacetiletý Kaas.

    Ten i přes neúspěch ve dřepu a bolesti zad hodlal bojovat o individuální medaile ve dvou zbývajících disciplínách. V benchpressu handicapovaný domažlický silák dal nejprve 170 kg, poté 185 kg, třetím pokusem vytlačil 200 kg, bohužel rozhodčí pokus neuzanli, jelikož Kaas odložil činku příliš brzy.

    ,,Do mrtvého tahu jsem vzhledem k bolesti zad nenastoupil. Je to velká škoda, jelikož nebýt obnoveného zranění, měl jsem titul jistý a tím i nominaci na Evropu. Takhle musím absolvovat ještě 26. dubna nominační závod,"  neskrýval zklamání Kaas a zároveň netajil radost z vystoupení Jana Šlajse.

    ,,Honza je velký talent, má v sobě obrovský potenciál a pokud u tohoto sportu vydrží a vyhnou se mu zranění, má obrovskou šanci dotáhnout to daleko," míní Kaas.

    Podle domažlických závodníků byla v Trutnově vynikající divácká kulisa, siláckému klání přihlíželo přes tři stovky nadšených fanoušků, kteří borce doslova vyhecovali k nadlidským výkonům.

    Svědčí o tom i fakt, že jak úřadující mistr světa v silovém trojboji Martin Košnar, tak i Tomáš Podlipný se dostali přes magickou hranici 1000 kg v trojboji znamenající světovou extratřídu!